O řepce

Jedni ji milují, druhým nedá spát.
Kde se žlutá multiplodina z čeledi
brukvovitých vlastně vzala?

Žlutá je dobrá

Řepka olejka, latinsky Brassica napus, je plodina z čeledi brukvovitých. Obvykle dorůstá do výšky 60-120 centimetrů. Kvete žlutě, nejčastěji v květnu a v červnu a její květenství vyvolává každým rokem v České republice vášnivé diskuze. Jedni ji milují, druhým nedá spát. Co o této plodině vlastně víme?

Řepka olejka není jen výstřelkem moderní doby. Kořeny jejího původu sahají hluboko do historie. Byly totiž objeveny písemné záznamy ze starověké Indie, z období 2000 let př. n. l., které o řepce jasně hovoří v souvislosti s řepkovým olejem a poukazují na jeho význam při vaření.

Časová osa Zdroj: Svaz pěstitelů a zpracovatelů olejnin

V Evropě se řepka začala využívat přibližně od roku 1200. Do Čech a na Moravu se dostala zhruba roku 1868 – alespoň z tohoto období existují o řepce na našem území přesvědčivé záznamy. Nicméně – pravdou je, že se dochovaly i starší zmínky – například z období vlády Marie Terezie (1741–1780).

Je jisté, že dnešní řepka je poněkud jiná než ta minulá. V dobrém slova smyslu. V období druhé světové války byly totiž pěstovány odrůdy řepky, které obsahovaly vysoký podíl kyseliny erukové. Ta lidskému organismu často nevyhovovala.

Jenže doba pokročila. Dnešní řepka tuto kyselinu obsahuje v naprosto zanedbatelném množství. Díky šlechtitelům z Evropy i Kanady byl už v 70. letech minulého století obsah této kyseliny snížen na absolutní minimum. Co to znamená v praxi? Že dnešní řepkové produkty jsou tedy pro lidský organismus naprosto bezpečné. Ba co víc – pokud jde například o řepkový olej – odborníci na výživu se jednohlasně shodují, že řepkový olej současnosti svými vlastnostmi zcela předčí všechny ostatní běžně užívané oleje. Proč? Podívejte se na video.
 


 

Navíc dnešní lidé dovedou s řepkou pracovat jako s multiplodinou. Zkrátka dokáží vytěžit její potenciál na maximum. Řepka je využívána v potravinářském průmyslu, v krmivářském průmyslu i v oleochemii.

Z jakého důvodu je tedy řepka olejka jednoznačně nejvíce diskutovanou plodinou v Česku? Nejspíš proto, že pokaždé, když začne růst, spolu s ní se objeví také nejrůznější fámy. Proti nim však stojí fakta. Pokud hledáte cestu z řepkového labyrintu dezinformací, právě jste ji našli: TADY.

 

Recepty

Přesvědčte se o výhodách řepkového oleje a vyzkoušejte recepty z naší kuchařky!

Chci vědět víc
Žlutá je dobrá